07 Kasım 2011

Villa Kapısı Satın Almadan Önce

Villa Kapısı Satın Almadan Önce

Villaların girişlerinde olan kapılar, genelde villanın mimari görüntüsüne uygun, sağlamlık ve güvenlik açısından donanımlı olmalıdır. Müstakil bir evde yaşayan insanlar, hırsızlığa daha kolay maruz kalabilmektedirler. Sakin ortam daha az göze çarptığı için hırsızlarında fazla dikkatini çekmekte. Bu kaliteli villa kapıları ihtiyacını artırmaktadır.

Villa kapısı  sağlamlık açısından bazı kriterlere uygun olması gerekmektedir. Kapı saç kalınlıklarının yüksek olması, gerdirmeye karşı kapı kanat kenarlarında (lambalarda) dönen bantların gerçek paslanmaz krom metal olması ve kalın olması gerekir. Bazen ucuz kapı imal etmek için kapı kanat kenarlarında paslanmaz krom yerine aluminyum kullanılmakta. Bundan kaçınılmalıdır. Kapı düşmesi veya menteşe kopması gibi olayların olmaması için kapı menteşelerinin kasaya en iyi şekilde kaynamasını sağlayan gazaltı kaynak makinaları ile imalat yapılmalıdır. Elektrik kaynağı ile yapılan kaynaklar yeterince tutucu özelliğe sahip olmamakta. Dış giriş kapı için kulanılacak kilitlerin kaliteli  olması, zorlanmaya karşı içerde barelin bilyalı sistem olması hırsızlığa karşı önemlidir. Bu sebeple Torun Çelik Kapı firması olarak sadece daf ve kale çelik kapı kilitlerini kullanıyoruz.

Villa giriş kapıları, standart ölçülerin dışında olabilir. Genel olarak, çift kanat, yarım kanatlı tam kanat veya özel tasarım ölçülerinde imalatlar yapılmaktadır. Müşteri mimarına özel bir tasarım yaptırabilir fakat, uygulamada teknik olarak kapının var olan ölçülerden büyük olması, kapı ağırlığını taşıyacak olan menteşenin o ölçülere göre olmaması bazı sorunları beraberinde getirir. Kapıda ağırlıktan kaynaklı sürtmeler ve sarkmalar olabilmektedir. Bu nedenle sorumlu üretici firma, müşteriyi uyararak ölçüde küçültmeye gidebilir.

Villa kapılarında ölçü alacak olan kişinin, bu işi iyi bilen uzman bir kişi olması gerekmektedir. Özel ölçülerde üretilen çelik kapılar için 20 ila 30 gün içinde müşteriye istediği normlarda teslim edilebilmektedir. Ölçüde olan ufak hata imalatın çöp olmasına, müşterinin de mağdur olmasına sebebiyet vermektedir. Çünkü, villa giriş kapıları zor ve dikkat isteyen bir imalat türüdür. Kapılar ağır ve ekstra güvenli villa kapısı özelliğindedir.

Villa kapısı üstünde bir sundurma veya kapı üstü saçağının olmaması, kapının dışarıda olması, dış etkenlere karşı açık kalacağını göstermektedir. Bu nedenle üretimde, kapı yüzey kaplamaları, menteşeleri ve aksesuarları, suya, neme, güneşe, kara ve dona karşı dayanıklı olmalıdır. Mdf üzeri membran kaplamalar  veya özel ahşap görüntülü kaplama malzemelerinin yanı sıra, paslanmaz aksesuar ve menteşeler kullanılması kapıya uzun yıllar boyunca sağlamlık ve görüntü düzgünlüğü verecektir.

Villa kapıları modellerinde özel tasarımlar da yapılmaktadır. Kapının üstünde bir taç konulabileceği gibi, kapının arka yüzeyinde iç mobilya kaplamalarına uygun kaplama da kullanılabilir. Ayrıca, ferforje uygulamaları, tekmelikler, otomatik süpürgelikler, kırılmaz lamine cam ve cam tuğla da kullanılmak istenilebilir. Villa giriş kapıları imalatı, özel ve yerine imalat olduğundan tüm tasarım ve fikirlere açıktır. Yeterki direk imalatçı firma ile mutahap olun. Bu size dış kapınızın hangi görünümde imal edilmesi mümkün olup olmadığı, hangi konularda seçimlerinizin neleri etkileyeceği konusunda fikirler verecektir. Böylece villa kapısı imal edildikten sonra keşke demek durumunda kalmazsınız

Montaj, villa dış kapılarında çok önemli bir etkendir. Kapı ağır olduğundan kenarlarındaki duvar içelerine saplama demir çubuklarla kaynaklanarak sabitlenmesi gereklidir.  Daha sonra ince ayarları yapılarak kullanılmaya başlanır. Montajda sabitleme yapılmaması durumunda villa kapıları ve apartman kapılarında sürekli ayar yapmak gerekebilir.

Ürettiğimiz çelik kapı, apartman kapıları ve villa kapısı modelleri için güvenliğe öncelik veriyor,  direk kandi satış noktalarımızdan çelik kapı satışları yaparak  daha güvenli dış kapılara kavuşmanız için sizleri satış noktalarmıza bekliyoruz.  

TORUN ÇELİK KAPI


Comments are closed.